петък, 19 август 2016 г.
Дневник Комбуча 01 Оцеляване
Придобиването на гъба комбуча е вълнуващо преживяване и е хубаво да я получим като подарък за да тръгнем към отглеждането и с любов!
Забелязал съм, че закупуването на предмети, продукти, вещи, колкото и да са желани, макар и теоретично да ни задължават да ги обгърнем с внимание, то на практика веднага след плащането на тази, дреха, тенджера или нещо друго ние рязко изгубваме интерес към покупката си... Вече я имаме! Затова наричам пазаруването на екстри-жертвоприношение, даваме пари само защото можем да ги дадем, заради мимолетно желание, удовлетворяваме си липсата на синхрон с природните ритми и произтичащите от тях актуални занимания.
Когато получим гъбата за отглеждане към нея трябва да се отнасяме както към всяко живо същество-с отношение! Взаимността е следната-ние не я тормозим и тя нас не ни тормози, ние и осигуряваме условията на живот и комфорта на която е свикнала, а тя ни се отблагодарява с производството на полезна напитка за пиене и нови гъбки. Нищо друго!
Първа задача ми е просто гъбата да оцелее, но и въпросителната е в размножението и как става...
Гъбата комбуча се нуждае от чистота на съдинката, хубава вода приготвена със зелен или черен чай, непряка светлина, постоянна температура, спокойствие и захар за да живее.
Стига условията да са добри, за гъбката не се искат никакви грижи, но аз много внимателно я повдигах всеки ден с бамбукови клечици за да излети събралият се под нея въглероден двуокис, който я издуваше нагоре като мехур. Смятам, че с това и помагам, за да е добре овлажнена по цялата си повърхност.
Моята гъба комбучка явно се е почувствала добре при мене и още на вторият ден ми създаде свой наследник-едва забележима, тънка гъбка на повърхността на течността изглеждаща като меко найлонче. Бързо се полакомих и изчислих, че 3 литров буркан побира 2,5 литра чай и като отделим част от него за стартерна течност за следващата доза и махнем някаква фира, то една гъба ми дава 2 литра комбуча за пиене, което е малко за 10 дни изчакване, би ми стигнало за 8 дни по една чашка и никакъв остатък да дам на някого за да се похваля. Дори остатъка е и още по-малък защото всеки ден по малко опитвам за да преценявам на какъв етап се намира и кой точно вкус ми харесва за да знам кога да прекъсвам процеса. Т.е. количеството ми е малко и наистина се нуждая от опит как да я размножавам или качествено да увеличавам получаваното питие, затова едновременно заложих като опит една чаша чай със захар, без нищо друго в нея за да видя мога ли да си създам сам комбуча без закваска или гъба, като ми беше ясно, че нещата ще протекат по-бавно при такива условия, ако въобще започнат.
Главното, което ми направи впечатление през този период е че старата гъба потъна. Заблудих се от мнения в Интернет, че дали отгоре или отдолу е все едно, но няма логика потънала гъба да е добре, след като новата плува на повърхността и. Тя плува там, защото се нуждае от кислород и затова държим буркана отворен. Ако тя си намираше всичко нужно вътре в течността, то съда за ферментиране можехме да го държим затворен. От друга страна една потънала гъба не означава, че самата гъба е окончателно зле, просто може да има елементарна, лесно поправима причина за това. При мене сякаш се опира на стените и така заради съпротивлението им не може да изплува-така ще се задуши, може предишният и съд да е бил по-широк... Че все още е жива и си изпълнява добре задачите говорят новосъздадената гъбка и хубавият вкус и мирис на напитката!
Като цяло гъбата иска спокойствие и по-малка намеса от наша страна. Тя няма нужда да си играем с нея, припляскваме, пощипваме и подхвърляме само защото не може да ни отвърне със същото! Оставена на мира-тя си си знае своето. При всяко вадене, опипване от излишно любопитство тя може да потъне, да се обърне на неподходящата страна, да и се затормози развитието... Когато не я закачаме мехурчетата въглероден двуокис отделящ се от бъдещата напитка я държат на повърхността достатъчно добре и я центрират по средата на отвора на нашият буркан. Гъбата няма за какво да се пипа изобщо, нито мести, единствено се нуждаем от дегустации по време на процеса. Най-щадящо, бързо и чисто това става с една тръбичка или сламка която натопяваме няколко пъти в течността, запушваме с пръст горният отвор и понеже вътре остава пълна с течност, която не може да изтече-пренасяме сламката над чашата, освобождаваме горният отвор от палеца си и течността изтича свободно. Няколко пъти тази процедура и имаме чашка с напитка за дегустация.
Пием когато ни е вкусно! Общо взето с времето вкуса ставаше все по леко алкохолен и леко резлив, все така ароматен, но след известно време избледня, изглежда съм пропуснал момента за тиха ферментация и газиране, който изглежда е малко след като започне да отшумява кипенето, тогава и беше най-хубаво за пряко пиене.
Да резюмирам условията и резултатите:
1.Външна температура-горещо, при мене 22 градуса постоянни.
2.Полутъмно като светлина.
3.Чай зелен-5 грама за 1 литър чешмяна вода доведена до момента преди кипене, поставяне на чая, запарване и изчакване течността да се темперира с помещението преди да я облагородим с комбуча.
4.Гъба добре развита според мене почти сантиметър дебела, уплътнена, здрава, поставена със стартерната и течност в няколко пъти повече чай..
5.Буркан от 3 литра измит старателно без миришещи химикали и покрит с двойна марля против нападащи мушици.
6.Престой от 10 дни (от престараване), като се вижда, че времето е много-хубавият вкус отшумя.
7.Наблюдение, че старата гъба потъва, макар и здрава, но очевидно буркана и е тесен, преди мене може да е расла в по-широко място, но е плодовита.
8.Нова плътна, малка, хубава гъбка родена на повърхността веднага!
Понеже виждам, че гъбата оцеля, а и създаде нова комбучица, то по нататък ми е нужно да проуча начин за размножение за да мога да си правя експериментите, те не са ми жизнено необходими-просто се забавлявам, интересно е...
понеделник, 28 март 2016 г.
петък, 25 март 2016 г.
четвъртък, 24 март 2016 г.
сряда, 23 март 2016 г.
вторник, 22 март 2016 г.
Абонамент за:
Публикации (Atom)