Изминаха няколко дни от случая с червея и ангажимента към учителката ми да и помагам с информация от първа ръка за живота на животните и реших да науча нещо повече за мравките!
Както е известно,човек може да ги срещне на всяка крачка,но не и когато му потрябват!След кратко търсене,все пак,Щурчо забеляза една утъпкана пътечка сред тревата и безброй бягащи мравки по нея.В едната посока тичаха с празни ръце,а в обратната тичаха със същата скорост,но помъкнали тежки товари.
Щурчо препречи пътя на една от мравките...
-Броя до три и да си се махнал от пътя ми!-каза тя,без да изпуска товара си.
-Мога ли да те попитам нещо?
-Питай,но бързо,че имам работа!
-За домашното трябва да напиша нещо за мравките...но нищо не знам,освен,че живеете в мравуняци.Ще ми помогнеш ли?
-Добре,слушай,че няма да се повтарям!Ние сме обществени насекоми със строго йерархични отношения помежду си и кастова структура!Сами не оцеляваме.Поддържаме монархичен режим и ни управлява царицата-майка,майката на всички мравки в мравуняка.Феминистки сме!Мъжете ги използваме само за репродукция.После прекратяват съществуването си.В този период притежаваме криле.Оплождаме се във въздуха.Женските индивиди са работниците,които събират храната,войниците,които пазят мравуняка,бавачките на яйцата...Почитаме строгата специализация!Живеем в общества от хиляди до милиони индивиди.Темпераментни сме и сме военнолюбиви.Водиме войни с други мравуняци и вземаме в плен яйца,ларви и какавиди от победените.
-Виж,мравчице,това не го знаех,но кажи ми как живеете?Виждам едни дупчици в земята,където влизате и излизате,а какво имате там?Като гледам колко сте много...сигурно-цели градове?
-Напълно си прав!Ние сме изкустни строители.Червените горски мравки,например,строят мравуняци до 2 метра височина.Населяват иглолистните ни гори.Гнездата се състоят от сухи клонки,сламки и дръжки на листа.За покрив използват плътно наредени борови иглички.Така водата от дъждовете не се стича в мравуняка.Вътрешността се състои от безброй извити коридори и зали.В подземната част има система от водоотводни канали.Съществуват и вентилационни канали,които се отварят и затварят при нужда!
-Наистина ли?Че,това са си цели замъци!Браво на вас!
-Така е!Но ще ти кажа и друго!Ние сме полезни за човека и затова сме поставени под закрилата на закона.Мравуняците хората са ги оградили с дървени оградки,които много ни харесват!Те са за да не ни разруши някой жилищата.Ние,обаче,се отблагодаряваме за това и унищожаваме много вредни насекоми.Това достатъчно ли е като информация?Опознахме ли се?
-О,предостатъчно-казах аз-но за термитите какво ще кажеш?
-О,варвари...
-Моля?
-Затова отдавна сме се разделили в еволюционната верига.Слепи са,живеят под земята,рушат всичко по пътя си,строят термитници.Доволен ли си?
-О,да!Много благодаря!
Щурчо направи път на мравката и тя побягна пак по пътя си.
Аз пък си тръгнах към дома ми,защото бях огладнял.През цялото време си мислих обаче,дали учителката ще оцени положените от мене усилия?