неделя, 3 април 2011 г.

Земеделие без поливане

   Любопитен съм дали високите лехи наистина не се нуждаят от поливане и набързо спретнах една за да проверя теорията.
   А теорията е, че ако метнем няколко дънера на една поляна и ги зарием с пръст, то дървото когато започне да гние ще поема вода при дъжд и по-късно при суша ще овлажнява почвата отдолу.
   Принципно дърветата се полагат в изкопана траншея и се зариват с плодородният слой почва, който сме извадили от ямата за да си садиме по него, но моят слой почва е утъпкан като бетон от колите и пълен с камънак, та си го оставих на мястото. 
   Освен това си усложних малко задачката, като реших да прибавя и максимално повече на брой и разнородни материали в лехата ми за да се получи богата и плодородна смес  след време, защото почвата в двора ми е бедна и искам да си я облагородя!                                   
  
   Предварително отскочих с колелото до близката гора  и си харесах разни прогнили дънери (лесно се познават с ритане) и после се върнах с микробуса и си натоварих колкото ми трябваха, като не си взимах само от едно място защото и на гората и е нужен този материал, както и на мене! Да ви кажа, носенето на дънери през гората, пресичането на шосета и товаренето в колата е странно занимание а и не е като местенето на файлове в компа и затова сега имам мускулна треска! 
   Вдигнатата леха можех да я направя и с камъни или летви,но аз си имах готови сандъци без дъно и сложих един направо на земята.
   Мрежа против къртици не подложих най-отдолу, защото на мене къртиците ми харесват. Всяка година преаранжират градината ми. Вече не знам лалетата и зюмбюлите къде ще ми цъфнат следващата година!
   Първият слой, който положих беше от няколко трупи за гниене (не от орех, череша, акация - трудно гниещи и токсични, нито борови - че подкисляват почвата), а после ги засипах с едри и дребни парчета изгнило дърво за да поема влагата. Всичкото това нещо го утъпках добре!
   Вторият слой, който положих беше от трудните за гниене дебели стъбла на треви, тънки изсъхнали клечки, суха слама и шума, които събрах наоколо...
   Третият слой го направих от лесно гниещи материали като отпадъци от кухнята, но главно от обраната трева по двора ми! Пу, да му се не види! Забравих да сложа джибрито от виното ми!
   Утъпках и полях обилно направеното до тука!
   Четвърти слой направих за да има повече хранителни вещества за корените на растенията от компост и в него хвърлих малко пепел, стари заешки изпражнения, престоял птичи тор, сушени жаби и сврачи крак!
   Петият, последен слой го направих като копнах пръст от двора ми от място, където последната десетилетка растат само бурени и наистина пръстта беше рохка, влажна, с червейчета... изобщо пълна с живот, а не като земеделската земя - нуждаеща се от тонове химия за да роди нещо!!!
   Най-накрая засипах един пръст дебелина от зрял компост за да съм сигурен, че имам и отгоре полезни вещества!
   Всичко това покрих с кашони и ги затиснах с камъни за да не излетят. Тъй като ще си бодна разсад на високата леха, докато стане готов  нямам желание да ми прораснат от семената в почвата треви или бурени.
   Това, което най ми хареса на високата леха е, че докато я направя си почистих двора от всякакви органични остатъци, които все не намирах време да изхвърля през годината.