Място за експерименти и обмен на информация за устойчиви практики Marinero Home обявява гражданска инициатива "Паница с Боб" !
Целта на инициативата ни е да започнем да се срещаме периодично и да си приготвяме храна на огън по стари изпитани рецепти и да заменяме придобити, произведени или събрани от самите нас продукти за такива, които нямаме на нашата трапеза!
На 16 юни (четвъртък) от 11:00 часа до 15:00 часа ще запалим огън на двора и от приготвените от предишният ден чудесни ягоди ще свариме сладко! Илийката е приносителя на ягодите и кулинар, а аз съм отговорник огнище и боб. За обяд ще съм сложил да хапнем вкусен боб. Очаквам да прекараме деня в готвене, обсъждане на рецепти, размяна и опитване на продукти. Ако дойдете и искате да си вземете от сладкото - моля да си носите нещо приготвено от вас за размяна.
Намерението ми е да провеждаме периодично такива срещи и да се виждаме на тях хора, които могат и искат да разменят продукти и храни за които гарантират, че са произведени с любов и не са обработвани с химикали, за да може всеки от нас с течение на времето да се специализира в нещо, което го придобива лесно и му е безплатно или любимо и да може да го замени за други храни или продукти за които няма възможност и желание да отдели време и пари за да си ги приготви или купи!
Поканата се отнася главно за приятели и познати поради ограниченото място на двора ми и къщата! Все пак и непознати за мене хора ще са добре дошли ако има какво да предложат за развитие на идеята ни, а не идват само за запълване на време и от любопитство!
Телефона ми е 0899 18 22 99 - Марин. Намирам се във Враждебна. При добро желание може да следите за подобни събития в блога ми : http://marinerohome.blogspot.com/
вторник, 14 юни 2011 г.
неделя, 3 април 2011 г.
Земеделие без поливане
Любопитен съм дали високите лехи наистина не се нуждаят от поливане и набързо спретнах една за да проверя теорията.
А теорията е, че ако метнем няколко дънера на една поляна и ги зарием с пръст, то дървото когато започне да гние ще поема вода при дъжд и по-късно при суша ще овлажнява почвата отдолу.
Принципно дърветата се полагат в изкопана траншея и се зариват с плодородният слой почва, който сме извадили от ямата за да си садиме по него, но моят слой почва е утъпкан като бетон от колите и пълен с камънак, та си го оставих на мястото.
Освен това си усложних малко задачката, като реших да прибавя и максимално повече на брой и разнородни материали в лехата ми за да се получи богата и плодородна смес след време, защото почвата в двора ми е бедна и искам да си я облагородя!
Предварително отскочих с колелото до близката гора и си харесах разни прогнили дънери (лесно се познават с ритане) и после се върнах с микробуса и си натоварих колкото ми трябваха, като не си взимах само от едно място защото и на гората и е нужен този материал, както и на мене! Да ви кажа, носенето на дънери през гората, пресичането на шосета и товаренето в колата е странно занимание а и не е като местенето на файлове в компа и затова сега имам мускулна треска!
Вдигнатата леха можех да я направя и с камъни или летви,но аз си имах готови сандъци без дъно и сложих един направо на земята.Мрежа против къртици не подложих най-отдолу, защото на мене къртиците ми харесват. Всяка година преаранжират градината ми. Вече не знам лалетата и зюмбюлите къде ще ми цъфнат следващата година!
Първият слой, който положих беше от няколко трупи за гниене (не от орех, череша, акация - трудно гниещи и токсични, нито борови - че подкисляват почвата), а после ги засипах с едри и дребни парчета изгнило дърво за да поема влагата. Всичкото това нещо го утъпках добре!
Вторият слой, който положих беше от трудните за гниене дебели стъбла на треви, тънки изсъхнали клечки, суха слама и шума, които събрах наоколо...
Третият слой го направих от лесно гниещи материали като отпадъци от кухнята, но главно от обраната трева по двора ми! Пу, да му се не види! Забравих да сложа джибрито от виното ми!
Утъпках и полях обилно направеното до тука!
Четвърти слой направих за да има повече хранителни вещества за корените на растенията от компост и в него хвърлих малко пепел, стари заешки изпражнения, престоял птичи тор, сушени жаби и сврачи крак! Петият, последен слой го направих като копнах пръст от двора ми от място, където последната десетилетка растат само бурени и наистина пръстта беше рохка, влажна, с червейчета... изобщо пълна с живот, а не като земеделската земя - нуждаеща се от тонове химия за да роди нещо!!!
Най-накрая засипах един пръст дебелина от зрял компост за да съм сигурен, че имам и отгоре полезни вещества!
Всичко това покрих с кашони и ги затиснах с камъни за да не излетят. Тъй като ще си бодна разсад на високата леха, докато стане готов нямам желание да ми прораснат от семената в почвата треви или бурени.
Това, което най ми хареса на високата леха е, че докато я направя си почистих двора от всякакви органични остатъци, които все не намирах време да изхвърля през годината.
вторник, 22 март 2011 г.
Садене на цветя по Суперлуние!
С идването на пролетта се спретнахме в малък екип за да засадиме цветя!
Заниманието ни беше толкова интересно, че Луната, обичайно толкова по-далече от Земята, се приближи максимално възможно до нас и се ококори за да види какви ги вършиме!
Поради нулевият ни опит в саденето на разсади и познанията за цветя се подготвихме теоретически, накупихме килограм семена и планирахме следното :
Снабдихме се с пролетно цъфтящи, лятно и есенно цъфтящи растения, за да може в един участък на градината да има непрекъснато отворени цветове и да ни радват с аромата си и багрите през всичките топли месеци! Някои от тях са увивни и катерещи се, други са ниски за бордюри, а също така едногодишни,двугодишни,многогодишни и луковични. Разнообразие има, не можем да се оплачем.
1. Да подготвим един участък на градината и да засадим, надявам се правилно, от всички групи растения !
2. В друг, по-малък участък на двора да направим семетопки от глина и семена в тях и да ги метнем по земята съвсем свободно за да видим какво става при естественото им развитие и конкуренция без нашата намеса и грижа.
Надяваме се след няколко седмици да пристъпим към засаждането и оформянето на цветният участък на градината и който има някакъв опит и познания за цветята и желае да помогне със съвет или труд е добре дошъл.
Маринеро и Сие
неделя, 13 март 2011 г.
четвъртък, 24 февруари 2011 г.
Обмен на семена за посев и свежи идеи
Привет!
Поради запитване дали не може да направим някоя среща за обмен на
семена за посев, аз смятам, че тази събота можем да се съберем у нас във
Враждебна и да видим кой какви семена има, кои са му излишни и да
разменим сведения откъде можем да си ги набавяме! Ако се съберем
подходящи хора, току виж родиме и някоя интересна идея!
Ако някой има свободни семена (и подходящи) за да направим
семетопки и да ги разхвърлиме зад оградата в тревата като експеримент
и да видим дали ще се хване нещо и какво ще поникне, то глина, пясък и
компост за да ги замесиме аз имам! Имам и семена, но някой е добре да ми
даде съвет кои да използвам и в какво съчетание.
Мястото е същото както при сбирките ни за печене на хлебчета и
правене на свещи от пчелен восък! Смятам, че между 14 и 18 часа на 26.02.2011 е най-удобно да се видим. Ако имате въпроси - обаждайте се!
Аз лично бих се възползвал от това, че ще дойдат хора с познания по
градинарство за да взема от тях идеи как да планирам и какво да садя
на двора си, че нямам опит. Ако някой има желание можем да обсъдим
как да направим вертикално озеленяване, покривно озеленяване или отглеждане на зленчуци и билки по нетрадиционен начин.
Поради запитване дали не може да направим някоя среща за обмен на
семена за посев, аз смятам, че тази събота можем да се съберем у нас във
Враждебна и да видим кой какви семена има, кои са му излишни и да
разменим сведения откъде можем да си ги набавяме! Ако се съберем
подходящи хора, току виж родиме и някоя интересна идея!
Ако някой има свободни семена (и подходящи) за да направим
семетопки и да ги разхвърлиме зад оградата в тревата като експеримент
и да видим дали ще се хване нещо и какво ще поникне, то глина, пясък и
компост за да ги замесиме аз имам! Имам и семена, но някой е добре да ми
даде съвет кои да използвам и в какво съчетание.
Мястото е същото както при сбирките ни за печене на хлебчета и
правене на свещи от пчелен восък! Смятам, че между 14 и 18 часа на 26.02.2011 е най-удобно да се видим. Ако имате въпроси - обаждайте се!
Аз лично бих се възползвал от това, че ще дойдат хора с познания по
градинарство за да взема от тях идеи как да планирам и какво да садя
на двора си, че нямам опит. Ако някой има желание можем да обсъдим
как да направим вертикално озеленяване, покривно озеленяване или отглеждане на зленчуци и билки по нетрадиционен начин.
събота, 15 януари 2011 г.
Изработихме свещи от пчелен восък
Отмина и второто ни събитие у нас под наслов:
Оказа се, че материалите, които са нужни за изработване на тези свещи, са съвсем малко и изработването е съвсем просто и бързо. Разбира се, само дългият опит води до майсторлък и естетични резултати.
Най-впечатляващо е горенето на свещите!
Светлината е мека и създава домашен уют, а при горенето тези свещи отделят естественият аромат на пчелен восък. Като цяло ефекта е незабравим! Тези свещи не горят както парафиновите, тоест да пушат и капят и пукат, а се разтварят във въздуха напълно и горят табиетлийски-бавно и докрай!
неделя, 9 януари 2011 г.
Свещи от пчелен восък и печене на хляб
Здравейте, приятели!
Продължаваме да се събираме, за тези които пропуснаха миналия път и за
останалите, с които започнахме тази идея.
На 15.01.2011 от 14 ч. нататък сте добре дошли!
Да си правим хляб от истинско пълнозърнесто брашно. Мария Явашева ще ни покаже как става това и всеки ще си опече сам своето хлебче! Тя организира курсове по приготвяне на хляб и е издала книга с рецепти “Здравословен хляб от житния дух на България”.
Който иска, може да си вземе за вкъщи питка, която сам е направил.
Освен това да си направим свещи от пчелен восък. Ивайло ще ни
осветли как. Погледнете в сайта му http://arkobo.com/ какви красоти могат да се направят от естествени материали!
Можем да направим и всичко друго, което решим с ръце и от сърце.
Продуктите, които можете да опитате при нас са: сусамов тахан, чист тахан и тахан с мед, домашна лютеница, сладка и други домашно приготвени вкуснотии.
Продължаваме да се събираме, за тези които пропуснаха миналия път и за
останалите, с които започнахме тази идея.
На 15.01.2011 от 14 ч. нататък сте добре дошли!
Да си правим хляб от истинско пълнозърнесто брашно. Мария Явашева ще ни покаже как става това и всеки ще си опече сам своето хлебче! Тя организира курсове по приготвяне на хляб и е издала книга с рецепти “Здравословен хляб от житния дух на България”.
Който иска, може да си вземе за вкъщи питка, която сам е направил.
Освен това да си направим свещи от пчелен восък. Ивайло ще ни
осветли как. Погледнете в сайта му http://arkobo.com/ какви красоти могат да се направят от естествени материали!
Можем да направим и всичко друго, което решим с ръце и от сърце.
Продуктите, които можете да опитате при нас са: сусамов тахан, чист тахан и тахан с мед, домашна лютеница, сладка и други домашно приготвени вкуснотии.
Абонамент за:
Публикации (Atom)









