събота, 2 юни 2012 г.

Мързеливи лехи отлитат на юг!


  "Мързеливи лехи" наричам повдигнатите ми лехи,които направих миналата година  (Земеделие без поливане),а тази-преместих в южната част на двора ми!

    Мисля,че е добре да споделя краткият си опит с тях!  

   Повода е почвата,която видях докато премествах лехите-беше чудесна!Наистина чудесна!Тъмна,приятна на пипане и мирис,добре аерирана,леко влажна,с тлъсти червеи в дълбочина!Нищо общо с утъпканата земя пълна със строителни отпадъци на която ги бях разположил!

   Ползите,които забелязах досега са следните:


   При тези проливни дъждове,каквито има тази година,няма никакъв шанс да ми загният корени,да се задушат или удавят растения,да прогизне и да се заблати почвата!

   Поливането през лятото е минимално!Да си призная-при мене беше почти никакво!Слоя мулч върху лехата,който пречи на водата да се изпарява е главната причина за това,а може би и изгнилата дървесина в основата,която задържа влага!

   Мулча ми се състоеше от картон и сено!Почвата ми беше покрита с картон и ролята му беше да не поникне трева и плевел,а растенията засаждах като дупчех картона.Наистина,нямах проблеми през цялата година с нищо никнещо без моето желание и едва тази година,когато картона изгни окончателно-избуяха всякакви неща от случайните семена!Сеното задържаше влагата да не се изпарява и картона да е влажен отдолу и да се разлага!

   Каквото засадих-поникна идеално!
   Миналата година засадих домати и тиквички,взети като разсади от пазара,хич и не ги погледнах повече,поради липса на време и познания,нито колчета сложих на доматите...но растенията се развиха здрави с дебели стебла и дадоха плод!
   Тази година засадих марули,зеле,лобод и растат като бесни!
   Снимки не прилагам,защото двора ми е зле на вид,поради безкрайното правене на лехи,огради,пътеки...

   Някои забележки по високите лехи:


   Наистина е добре човек да си направи такива от дъски, греди, камъни... както реши,но ми се струва,че е добре да могат лесно да се разглобяват при нужда!Било за да се преместят,било за да се обогатят или да се сложи отдолу тор,за да действат като топъл парник през зимата.В случая при мене аз сложих в дълбочина съдържание,което се превърна в компост и дори след година даваше още някаква топлина!

   Такава леха не е нужно да се прекопава изобщо!Тя не се тъпче,а слънцето не напича гола почва и не се образува коричка на земята.Аз,когато и да съм проверявал под мулча как е почвата-винаги е била мекичка и леко влажна.

   Върху такава висока леха е лесно да се сложи найлон през зимата и да действа като студен парник!

   Високата леха е много удобна за отглеждането на разсади!
  
   Лесно може и да се покрие само отгоре с импровизиран покрив при нужда за защита от слана или градушка,което се случва!

   Височината на лехата не е нужно да е голяма за да има полза от нея-важното е да е повдигната от земята!15-20см. (ако имате добра почва отдолу) е напълно достатъчно.Повечето растения са с коренова система от 30см. и такава височина на лехата става дори за леха върху балкон!Висока леха от 60см. е подходяща или за стари хора и деца или за удобство да не се навежда човек,но на нея могат да се садят само ниски растения!Все пак,такава дълбочина позволява да се сади почти всичко,дори на покрива на гараж!И дръвче става!Аз ги направих толкова високи,защото почвата ми отдолу беше в окаяно състояние,сплъстена,пълна със строителни отпадъци!

   Мулча е задължителен!Иначе слънцето ще я пресушава.Аз дори си мулчирам тенекиите и саксиите в двора.Разликата е осезателна!В много топли,горещи дни слънцето ме принуждаваше да поливам ежедневно и да си отделям време и да не забравям подходящите за поливане часове от денонощието.С мулча поливам на три дни!

   Картона  под мулча може да се използва главно до момента,когато човек вече знае какво и кога да го сади и лехата не остава празна.Тогава растенията сами подтискат развитието на плевели,пазят си сянка,задържат влагата и играят ролята на мулч!

   Пълнежа във вътрешността на лехата не е необходимо да се прави (както аз го направих) по подобие на компост,ако почвата ви е богата.Аз нямах почва,обаче си създадох!

   На моите високи лехи сложих най-отдолу дебели дървета да гният с времето (по предписания от Интернет-а).Това е абсолютно излишно в един малък двор!Клонки за да помагат на аерацията и оттичането на водата-да,но от дебели дървета няма нужда.Хич и не бяха започнали да гният след повече от година!При големи имения,където се действа мащабно,създава се релеф,влачи се и бута с багери-затрупването на пънове,дънери и клони с почва е полезно,но в малки дворове,особено при все още неустановена подредба на двора и переспективата за чести преподреждания и малки премествания е безмислено слагането на суров материал най-отдолу!

   В заключение искам да кажа,че труда по създаването на висока леха е голям,но поддържането в последствие е много лесно.С една туба вода в единият край и едно маркуче между растенията няма да има нужда от никакво поливане и става наистина една мързелива леха,даваща хубава продукция целогодишно!