понеделник, 4 юни 2012 г.

Щурчо Щурчев - алтруист



   Здравейте!Аз съм Щурчо Щурчев!
   Самарянин съм,ученик.
   Но,не си мислете,че уча...аз преподавам!
   Най-много на учителите.Те все нещо не знаят.Все питат: "Колко е 2+2"?"Кога се е създала Българската държава"?Как се пише тази или онази дума...
   Сега пък учителката ми по биология се е запалила по мравките и червеите и пита какво знаем за тях!Трябва да и помогна!Няма проблеми...

   Излязох в градината и започнах да поливам с лейката пред мене.След малко от почвата се показа червей.
   -Няма нищо по-хубаво от лошото време,а?-опитах се да завържа разговор.
   -Подиграваш ли се?-възмути се червея-Щеше да ме удавиш.
   -Но нали обичате дъжда?
   -Да,бе...Долу не можем да дишаме при такъв потоп и затова излизаме.Слушай,кой си ти?
   -Щурчо.
   -Личи си.Какво искаш?
   -Ами,да науча повече за тебе.
   -Питай,че изсъхнах.Какво е това слънце,бе...да не се жени мечка?Ще питаш ли или да се прибирам?!
   -Как е там долу?
   -Благодаря,добре!Влажно и тъмно.Дишам с кожата си и затова се давя в много вода!А от сушата изсъхвам!
   -Все пак ако засушее повече?
   -Слизаме още по-надолу при влагата.Или се събираме по много в кълбо и така не изсъхваме.
   -Охо-о,значи има още като тебе под земята?
   -Ние сме широко разпространени.
   -Как си прекарвате времето?
   -Лежим!Лежим и ровим.Лежим и ядем...малко сме мързеливи.Виж само как се затлъстява така!
   Огледах червея-цяла педя дълъг и доста дебеличък.
   -И още мога да порасна.Имам роднини от топлите страни,които са големи до два метра...
   -Нищо ли полезно не правите?Само ядете?
   -Не е така!Ние се грижим почвата да стане по-хранителна.Листа,гнили растения...всичко поглъщаме.После го преработваме и като го изхвърлим става още по-полезно.И знаеш ли още какво?
   -Не!
   -Ядем земя!
   -Не може да бъде!
   -Е,само я поглъщаме и се храним с най-малките частички храна в нея.После пак я връщаме в природата!Освен това много дълги подземни ходове копаем и така помагаме на растенията.Там се задържа вода и кислород за тях.
   -А как се лекувате при болести?
   -Е,това е най-интересното при нас.Тялото ни е съставено от съвсем еднакви елементи.До 180!Във всеки сегмент имаме едни и същи органи.Защо е така,аз не зная.Сигурно господ се е заплеснал нещо,когато ни е правил,но върши работа!Ако ми се разболее един орган-остават още много,които са напълно здрави.Така,че не се притеснявай за мене!Освен това,дори да се нараня и да изгубя някой орган или парченце от себе си-пораства ми отново.Щурчо?
   -Да!
   -Изсъхнах...
   -Прибирай се бързо!
   Без много да се бави червея се скри в земята,а аз побързах да си запиша чутото!

Няма коментари:

Публикуване на коментар